Tisler

Tisler ehk mööblitisler valmistab puidust ja puidupõhistest materjalidest tarbimiseks mõeldud mööblit ja puittooteid. Tisler peab oskama teha puidutöötlemispinkidel järgmisi operatsioone: saagimine, hööveldamine, puurimine, lihvimine. Ta peab oskama liimida, pealistada ja viimistleda ning käsitseda mitmesuguseid elektrilisi, pneumaatilisi ja teisi käsitööriistu. Tisleri töökohaks on enamasti mööblitööstuse ja puidutöötlemise ettevõtted.

Nii valmivad tisleri käe all igapäevaeluks vajalikud tarbeesemed, disainitud ilutooted kui ka erinevad detailid:

• sisustus- ja mööbliesemed (kapid, riiulid, voodid, toolid, lauad);
  • ehituselemendid (uksed, aknad, trepid, põrandalauad, piirdeliistud);
  • sporditarbed (suusad, reketid);
  • mänguasjad;
  • esemed ja detailid (lambijalad, pildiraamid, kardinapuud);
  • puidust nõud;
  • muusikariistad (kandled, klaverid, viiulid)
  • jpm.

Tisleritöö võib olla samal ajal nii loominguline kui ka rutiinne. Ühelt poolt võib tisler töötada disainitud ainueksemplaridega, mis eeldavad loomingulist lähenemist, teiselt poolt tuleb täita rutiinsemaid ülesandeid, näiteks seeriatoodangu puhul sarnaste puitdetailide valmistamine.

Tisler töötab töökojas, tootmishoones või tellija juures. Töökeskkond on enamasti müra- ja tolmurohke, mistõttu tuleb kanda kaitseriietust ja kasutada kaitsevahendeid (kõrvaklapid, maskid, turvajalanõud).

Tisleri töötasu sõltub sageli ettevõttest. Töötasu võib kujuneda nii põhipalgana, tükitööna kui ka tulemustasu alusel, kuid see peab olema kajastatud tööandjaga sõlmitud töölepingus. Tööandjad tunnevad sobivate oskustega inimestest puudust. Tislerina töötamiseks on vajalik erialane kutseharidus. Tulevikus olulised teadmised ja oskused on mh jooniste lugemise oskus, materjalide tundmine, toodete viimistlemine.

Puutöö on väga vana ja väärikas oskus – veel üle saja aasta tagasi tehti kogu töö peamiselt käsitsi, meistrid jagasid oma oskuseid sellidele ja õpipoistele. Häid tislereid ja nende valmistatud tooteid on alati hinnatud. Alates eelmise sajandi keskpaigast hakkas Tallinna Ehituskool õpetama tislereid. Nii on 53 aasta jooksul sirgunud meie koolist ligi 1300 tublit tislerit. Tänapäeval on Tallinna Ehituskoolile kuuluv praktikabaas üheks kaasaegsematest Eestis, olles sisustatud just kaasaja tööstuses kasutatavaid seadmeid silmas pidades.

2020.06.26 tisler all pics.jpg

Pildid FB-s (pildid: TEK).

Allikad: Tallinna Ehituskool, Innove Rajaledja, Haridusportaal edu.ee:

Erialanimetus vene keeles/Название профессии на русском языке: Столяр.

Vaata ka/Смотри также: 'Изготовление изделий из древесины', 'Столярные работы', 'Изготовление мебели'.

• Puidu õppesuund
  • Materjalide töötlemine (klaas, paber, plast, puit) õppekavarühm