Tallinna Ehituskooli digiõpe Meiler Tunniplaan Tallinna Ehituskooli blogi Tallinna Ehituskool Instagrammis Tallinna Ehituskool Facebookis Tallinna Ehituskool Youtube's

Pehme mööbli valmistaja

Pehme mööbli valmistaja valmistab esteetilise välimusega kvaliteetset pehmet mööblit kogu tootmisprotsessi ulatuses. Enamasti teeb ta seda suurtööstuses. Pehme mööbli valmistaja peamisteks tööülesanneteks on karkassi koostamine, pehmendus- ja alusmaterjalide lõikamine, pehmendus- ja alusmaterjalide pealistamine (liimimine), pealistusmaterjalide (kangas või nahk) lõikamine, mööblikatete (keedrid, lukud, tepingud jm) õmblemine, karkassi polsterdamine ja toote või toote osade monteerimine ja pakkimine. Kooli töökoda on varustatud sobivate kaasaegsete seadmetega. Eriala sobib nii algajatele, kui ka tislerite ja mööblirestauraatorite jätkuõppeks.

Seitse tööetappi detailsemalt:

 1. Karkassi koostamine – karkass on nn pehme mööbli luustik, mis annab nõutava jäikuse ja hoiab eset kindla kujuga. Enamasti tehakse karkass puitmaterjalist. Selles töölõigus on pehme mööbli valmistaja ülesanne panna juba olemasoleva karkassi detailid kokku tervikuks.
 2. Pehmendus- ja alusmaterjali lõikamine – pärast karkassi koostamist on vaja välja lõigata pehmendus- ja alusmaterjal. Seda tuleb teha säästlikult ning õiges mõõdus. Peab oskama lugeda jooniseid, lahtilõikuskaarte ja kasutada vastavaid seadmeid.
 3. Pehmendus- ja alusmaterjali pealistamine ehk liimimine – väljalõigatud pehmendus- ja alusmaterjal liimitakse karkassile.
 4. Pealistusmaterjali (kangas või nahk) lõikamine – pealistusmaterjal on see, millega on kaetud meie kodus olevad diivanid ja tugitoolid. Selles töölõigus on vaja šablooni abil märgistada pealistusmaterjal ning detailid välja lõigata. Suurtööstuses lõigatakse detaile CNC töötlemiskeskuse abil.
 5. Mööblikatete (lukud, tepingud jm) õmblemine ehk koostamine – õmmeldakse kokku väljalõigatud pealistusmaterjali detailid, samuti mitmesugused lisadetailid.
 6. Karkassi polsterdamine – pehmendatud karkass kaetakse pealistusmaterjaliga, selja- ja istmepadjad paigaldatakse suletavatesse katetesse, paigaldatakse nööbid ja pilastrid.
 7. Toote või toote osade monteerimine ja pakkimine – paigaldatakse kinnituskonksud, „stopperid" ja mehhanismid, komplekteeritakse, monteeritakse ja pakitakse toode.

Arvestada tuleb, et pehme mööbli valmistaja puutub töös kokku tolmu, tööstusliku liimi, kemikaaliaurudega. Tööohutuse reegleid on tarvis järgida. Pehme mööbli valmistajana töötamine eeldab ennekõike täpsust ja rutiinitaluvust. Nii ka loomingulisust, käelist osavust, head silmamõõtu ja füüsilist vastupidavust. Väikses ettevõttes on tööpäevad vaheldusrikkad ja suurtootmises tuleb arvestada sh ka rutiiniga. 

Pehme mööbli valmistaja eriala sobib võrdselt hästi meestele kui naistele. Teise maailmasõja ajal olid kõik pehmemööbli valmistajad naised. Tänasel tööjõuturul on meeste osakaal suurem, kuid naiste arvukus on tõusmas.

2020.05.28 pic TEK all pehme mbl valm 101401997_292453502151916_7563214804396015616_n.jpg

Pidid FB-s (pildid TEK Vesse Jämsä).

Siit leiab mõned pildid õpilaste töödest 2018/19: https://drive.google.com/open?id=1Ni0_sZJo6jgKqKpMMA_oHe0_abl80Ed1

 

Allikad: Tallinna Ehituskool, Innove Rajaledja, Haridusportaal edu.ee:

 • https://www.ehituskool.ee/esileht/sisseastujale/erialad/pehme-moobli-valmistaja
 • http://ametid.rajaleidja.ee/Pehmemoobli-valmistaja
 • https://haridusportaal.edu.ee/ametialad/pehme-mööbli-valmistaja
 • https://www.kutseregister.ee/ctrl/et/Standardid/vaata/10695749

 

Erialanimetus vene keeles/Название профессии на русском языке: Изготовитель мягкой мебели.

Vaata ka/Смотри также: 'Обойщик мебели', 'Мебельщик', 'Драпировщик мебели'.

 

 • Puidu õppesuund
 • Materjalide töötlemine (klaas, paber, plast, puit) õppekavarühm
 • Juhtõpetaja Heli Allikas

 

Viimati muudetud 28.05.2020

,,

Suurt ehitist ei saa luua nõrgale vundamendile