Tallinna Ehituskooli digiõpe Meiler Tunniplaan Tallinna Ehituskooli blogi Tallinna Ehituskool Instagrammis Tallinna Ehituskool Facebookis Tallinna Ehituskool Youtube's

Maastikuehitaja

Maastikuehitaja amet on välja kujunenud maastikuarhitektuurist ning nende põhitöö on aia või haljasala rajamine, mullatööd, teede, müüride ja puidust väikerajatiste ehitamine, istutusalade ettevalmistamine, istutamine, muru rajamine jms. Nad osalevad ka aiahooldustöödel: rohivad, niidavad muru, teevad puude hoolduslõikust ja taimekaitsetööd, väetavad taimi jms. Maastikuehitaja peaks tundma puid, oskama lugeda aedade/haljasalade tehnilisi projekte ning rajada ja hooldada aedu ning haljasalasid.

 • Maastikuehitaja külvab, kastab, väetab, korrastab ja koristab taimi, lõikab tagasi ja oskab paljundada taimi.
 • Samas on maastikuehitaja pärismaaks ka lehtlate, pergolate, terrasside, võreseinte, lihtsamate katusealuste, treppide, tarade ja teiste puidust rajatiste ehitamine ja hooldamine,
 • müüride, kiviaedade, sillutise rajamine (betoonkivi, looduskivi, puidu- ja sõelmekate),
 • eri liiki muru hooldamine.

Just seetõttu sarnaneb maastikuehitaja amet paljuski ka ehitaja omaga – see tähendab ka füüsilist tööd ja masinate kasutamise oskust. Maastikuehitaja arvestab ja jälgib ka ilmastikukindlust ja funkstionaalsust. Töö toimub nii õues kui kasvuhoones. Sageli loovad selle eriala õpilased ja lõpetajad enda ettevõtted. Enam levinud ametinimetused on haljastaja, haljasalade hooldaja, maastikuehitaja.

Maastikuehitaja põhilised töövahendid on mõõteriistad, lõikevahendid (noad, aia-, oksa- ja hekikäärid, saed), aiandustarvikud (kärud, kastekannud, labidad, rehad, kühvlid), puidutööriistad (vasarad, saed, kirved, höövlid) ning muud masinad ja seadmed, nagu niidukid, trimmerid, mootorsaed, hekilõikurid, freesid, pinnasetihendajad. Tuleb kokku puutuda õitsvate ja tolmlevate taimedega, väetiste ja taimekaitsevahenditega.

Sellel ealal töötamine eeldab head tervist, füüsilist vastupidavust ja pingetaluvust, samas annab see eriala tervist ka juurde. Maastikuehitaja suhtub elusloodusesse austusega. Maastikuehitajad on loovad ja praktilised tööinimesed, kes rajavad funktsionaalseid, ilusaid ja lõõgastavaid aedasid ning haljasalasid kõikidele soovijatele, seda alates eraklienditest kuni riigihangeteni välja. Maastikuehitaja kireks on praktiline töö – tema ülesandeks on luua, vajadusel taasluua ja hooldada väliruumi.

Maastikuehitaja eriala lõpetanud töötavad enamasti maastikuehitus- ja haljastusettevõtetes maastikuehitaja või haljastajana. Kui maastikuehitaja on oma alal ennast täiendanud, omandanud töökogemuse ja kõrghariduse, siis on tal võimalik tegutseda maastikuarhitektina. Maastikuarhitektina saad luua ja rajada ning aednikuna hooldada avalikke haljasalasid ja eraaedu.

2020.05.18 pic 0 97902482_2928034747251535_6870021329228136448_n.jpg

Pildid FB-s (pildid: 1. - freepik by onlyyouqj, 2. - freepik by welcomia, 3. - TEK, 4. - pixabay by lukasbieri, 5. - pixabay by JamesDeMers, 6. - TEK).

Allikad: Tallinna Ehituskool, Innove Rajaledja, Haridusportaal edu.ee:

 • https://www.ehituskool.ee/esileht/sisseastujale/erialad/maastikuehitaja
 • http://ametid.rajaleidja.ee/Aednikud-floristid-ja-maastikuehitajad
 • https://haridusportaal.edu.ee/ametialad/aednik
 • https://www.kutseregister.ee/ctrl/et/Standardid/vaata/10824330

 

Erialanimetus vene keeles/Название профессии на русском языке: Ландшафтный строитель.

Vaata ka/Смотри также: 'Ландшафтный дизайнер', 'Озеленитель в ландшафтном дизайне', 'Озеленитель интерьера', 'Садовник', 'Флорист'.

 

 • Aianduse õppesuund
 • Aianduse õppekavarühm
 • Juhtõpetaja Meeta Heinaste

 

Viimati muudetud 18.05.2020

,,

Suurt ehitist ei saa luua nõrgale vundamendile