Tallinna Ehituskooli digiõpe Meiler Tunniplaan Tallinna Ehituskooli blogi Tallinna Ehituskool Instagrammis Tallinna Ehituskool Facebookis Tallinna Ehituskool Youtube's

CNC

CNC puidutöötlemiskeskuse operaator on inimene, kes töötab arvjuhtimisega (CNC - computer numerical control ehk arvjuhtimine) seadmetel mööblitööstuse ja puidutöötlemise ettevõtetes. CNC operaatorid on hinnatud töötajad nii Eestis kui ka välismaal ettevõtetes, kus on tegemist arvutijuhitavate tööpinkidega, nende seadistamise ja hooldamisega. Tööks vajalike isikuomaduste hulka kuuluvad hästi arenenud matemaatilis-loogiline mõtlemine, hea analüüsioskus ning tugev ruumiline kujutlusvõime.

  • Operaatori peamine tööülesanne on puidu või puidupõhiste materjalide lõiketöötlemine, sh mitmesuguste puitdetailide valmistamine.
  • CNC operaator tunneb CNC tööpinkide ja seadmete ehitust, tööpõhimõtteid, detailide lõiketöötlemise režiime, töös kasutatavate materjalide omadusi. Lisaks teab ta toodete kvaliteedile kehtestatud nõudeid.
  • Operaator töötab nii eelhäälestatud lõikeriistadega kui seadistab lõikeriistu ise, määrab detailide mõõte sobiva detaili valmistamiseks koostatud  programmiga.

Lisaks mööbli- ja puidutööstusele on CNC-pingid ülitähtsad näiteks ka väikelaevasektori ettevõtetes. Lähiaastatel tõuseb puidutööstuses seoses suurema automatiseerimisega vajadus CNC-töötlemiskeskuste operaatorite järele.

Selle erialaga seotud inimeste tööaeg võib sõltuvalt tööandjast olla vahetustega, töögraafiku alusel. Töötempo võib periooditi olla kiire ja pingeline. Töökeskkond asub siseruumides, on mürarikas ja puidutolmune ning eeldab töökeskkonnaohutuse nõuete täpset järgimist, eiramine võib põhjustada tööõnnetuse või võimaliku püsiva tervisekahjustuse.

94571865_1076335522749346_5384649070780350464_n.jpg

Pildid FB-s (pildid: 1., 2. - TEK, 3., 4. - freepik by pressfoto, 5., 6. - pixabay by routerzaspe).

Allikad: Tallinna Ehituskool, Innove Rajaledja, Haridusportaal edu.ee:

  • https://www.ehituskool.ee/esileht/sisseastujale/erialad/cnc
  • http://ametid.rajaleidja.ee/CNC-tootlemiskeskuse-operaator
  • https://haridusportaal.edu.ee/ametialad/puidupingioperaator

 

Erialanimetus vene keeles/Название профессии на русском языке: Оператор станков с ЧПУ.

Vaata ka/Смотри также: 'Оператор деревообрабатывающих станков ЧПУ', 'Оператор станков по дереву с ЧПУ', 'Фрезерные станки с ЧПУ'.

 

  • Puidu õppesuund
  • Materjalide töötlemine (klaas, paber, plast, puit) õppekavarühm
  • Juhtõpetaja Heli Allikas

 

Viimati muudetud 27.04.2020

,,

Suurt ehitist ei saa luua nõrgale vundamendile