Tallinna Ehituskool õpilase pilgu läbi

16.03.2023

Tallinna Ehituskool on 75-aastase ajalooga ehituserialasid pakkuv kutsekool. Teame, miks meie kooli töötajad on siin nii kaua vastu pidanud, aga vaatame, mida räägib kooli üks tähtsaim vara - õpilane. Oma mõtteid arutavad kommunikatsioonijuhi Katriniga kolm Ehituskooli õpilasesinduse tublit liiget Kris, Reelica ja Laura.

 

Kris Klap, III kursuse õpilane


Mida sa Tallinna Ehituskoolis õpid ja miks sa valisid just selle kooli?
Ehitusviimistlust õpin. Miks ma tulin siia õppima? Ma ise ka ei tea tegelikult. Ei tegelikult, mulle meeldis juba põhikoolis maalida ja värvida. Joonestamise tunnid ja muidugi ka füüsiline töö. Mulle meeldib selline loominguline töö ja siin saab seda palju teha. 


Kus sa üldse sellise eriala mõtte peale oskasid tulla nagu ehitusviimistlus?
Ma internetist vaatasin. Kõigepealt ma mõtlesin üldse, et läheks siseviimistlust õppima kusagile. Ainuke koht, mis ma leidsin, oli Pärnu, aga see oli minu jaoks liiga kaugel. Siis vaatasin edasi ja mõtlesin, et mu isa töötab Tallinnas ja hea oleks siin käia, kuigi ma ise elan siit umbes 130 km kaugusel. Ja nii see Ehituskool mu teele siis sattuski. Andsin paberid sisse ja mingil imekombel sain siia kooli ja siin ma nüüd olen.


Mul on ammu olnud teadmine, et ma tahan tulevikus minna arhitektuuri õppima ja tean, et Ehituskooli lõpetamisel on mul võimalus oma ehitusalase taustaga minna Tallinna Tehnikakõrgkooli õppima ja seda ilma sisseastumiseksameid sooritamata. Juba selle järgi on hea omale eriala valida, et sa tead mida sa tahad tulevikus teha ja mis teed sind sinnani viivad.


Siin koolis saab õppida palju joonestamist, materjali tundmist ja on võimalus tööd teha erinevate programmidega. Minu arvamus on see, et miks minna tavalisse gümnaasiumisse kui sa siin koolis saad teha endale need gümnaasiumi paberid ära ja lisaks saad sa ka erialase kogemuse ja töö, mida sa saad terve elu teha. Ja kui juhtub, et sa ei taha siiski seda tööd enam teha, siis on sul need teadmised ja sa saad kasvõi endal kodus teha või perele ja tuttavatele odavamalt tööd teha.


Kuidas sa tagasi vaadates hindad oma õpikogemust Tallinna Ehituskoolis? 
Väga hea!
Selles suhtes, et kool ei ole üldse raske. Ainuke asi, mida sa reaalselt tegema pead on KOHAL KÄIMA! Kui sa käid korrektselt kohal, siis õpetajad tulevad sulle väga ilusasti iga asjaga, mis sul vaja on, vastu. Niiet – käi kohal!


Kui keegi põhikooli õpilane kaalub hetkel kutsekoolis õpingute jätkamist ja oletame just Tallinna Ehituskoolis, aga ta veel kahtleb selles, siis mida sina talle julgustuseks ütled?
Kui sulle näiteks ei sobi oma alguses valitud eriala, siis sul on siin koolis võimalik alati oma eriala muuta. Erialade valik on siin nii lai. Tisler, betoon, saad plaatijaks õppida, saad teha erinevaid kursuseid. Valikuid on ülipalju.


Mida sa kokkuvõtteks nende kolme õpitud aasta jooksul siit koolist, lisaks õpitud erialale, saanud oled?
Mm – sõbrad, kogemused, reisida olen väga palju saanud Erasmusega. Olen käinud kaks korda välispraktikat tegemas Portugalis ja nüüd kuu aja pärast lähen Hispaaniasse. Kõik praktikad kestavad kuus nädalat, kõik makstakse programmi poolt kinni. Ainuke asi, mida sina pead tegema on kohal olema, no ja loomulikult ka tööd tegema ja motiveeritud olema. Ludrid hakkama ei saa!
Aa ja lisaks kui uued õpilased tulevad, siis tulge ka õpilasesindusse, meil on väga vähe inimesi siin – juurde on vaja, sest mina ju lõpetan kooli ära.

Kas õpilasesinduses olemine on su ellu natuke positiivsust ka juurde toonud?
See on kohusetundlikkust juurde andnud. Kuna kui ma muidu käin koolis, siis ma lihtsalt käin koolis ja midagi muud pole väga teha. Aga see annab koolile nagu mingit mõtet juurde, et kuidas ma saan seda ise teiste inimeste jaoks paremaks teha.

Reelica Šmoilov, III kursuse õpilane


Mida sa siin õpid ja miks sa tulid just seda eriala õppima?
Ma õpin Tallinna Ehituskoolis ehitusviimistlust ja ma tulin seda õppima sellepärast, et tahan oma kodus remonti teha ja ma tahan, et mul oleks tulevikus need ehitusviimistluse oskused. Mulle meeldib asju ise teha ja ma leian, et praktilised oskused on minu jaoks väärtuslikumad kui lihtsalt keskkooli paber.


Millal sulle see teadmine tekkis, et sa tahad tulla just ehitusviimistlust õppima või kuidas sulle see teadmine tekkis?
See teadmine tekkis nii, et põhikooli lõpus ma ei teadnud, mida ma edasi tahan teha. Siis mu sõbranna (Karita) ütles, et tema läheb Ehituskooli ehitusviimistlust õppima – see oli mingi kuu aega enne põhikooli lõppu. Ma mõtlesin, et hmm, see tundub tegelikult nagu päris hea idee. Siis kandideerisin, ma kandideerisin ainult siia, sest mind ei huvitanud teised asjad ja siis ma tulingi siia. Ma olen väga rahul oma valikuga.

Nüüd kui sa oled lõpukursus ja kool saab varsti läbi, siis kuidas sa oma Ehituskooli kolmeaastast õpikogemust hindad?
No ma ütleks, et see aeg läks nagu väga kiiresti. Ma olen nagu päris rahule jäänud. Võrreldes minu teadmised kolm aastat tagasi ja nüüd, siis see on nagu kardinaalne muutus. Et ma üldse ehitusalaselt tean nii palju asju. Ma ei ole küll professionaal, aga ma kindlasti tean rohkem kui tavaline inimene. Ma olen nagu iseenda jaoks loonud ka seoseid tavamaailma ja ehitusmaailma vahel. See ehitusmaailm on nagu tuttavamaks muutunud. Kasvõi nt kuidas krohvisegu töötab oma ülesehituselt samamoodi nagu pannkoogitainas. Et ma olen õppinud, et ehitus ei ole üldse keeruline, see on nii igapäevaeluga seotud.

Kas sul on plaanis peale kooli lõpetamist minna midagi edasi õppima?
No, ma olen tegelikult täpselt samasugune nagu ma enne Ehituskooli tulekut olin. Ma otsustan asjad kuu aega enne ära. Ma ei mõtle kunagi liiga kaugele. Kunagi ma mõtlesin alati mingi ülikaugele ette, aga siis kõik need plaanid ei ole täide läinud. Mul on alati kõige parem olnud see kui ma lihtsalt lähen vooluga kaasa. Mu soovid ja asjad muutuvad pidevalt. Võib-olla praegu ma tahan minna kusagile tööle, saada töökogemust, aga võib-olla suve lõpus ma mõtlen, et äkki ma tahan tagasi tulla Ehituskooli nt mööblirestauraatoriks õppima. Et mul mingid ideed on, et siia tagasi tulla, aga võib-olla tahan tööle minna. Ühesõnaga vaatan jooksvalt.


Kui keegi sinusugune põhikooli õpilane kaalub edasisteks õpinguteks kutsekooli, loodetavasti Tallinna Ehituskooli, aga ta veel kahtleb, siis mida sa talle julgustuseks ütleksid?
No, ma ütleksin seda, et isegi siis kui sa ei ole rahul oma eriala- või kooli valikuga, siis mitte miski ei ole tegelikult kivisse raiutud. Kui sa oled noor inimene, siis sul on veel aega muuta oma meelt ja otsustada muude asjade kasuks. Sa pead iseennast kuulama. Sa pead keskenduma ja analüüsima, mida just sina teha tahad. Minul ka ei olnud põhikooli lõpus teadmist, et oo ma nüüd tahan vot seda teadust või seda tööd ja karjääri. Ma teadsin vaid seda, et ma tahan oma kodus remonti teha ja siis tulingi Ehituskooli ja ma olen tõesti oma valikuga väga rahul.


Mida sa kokkuvõtteks siit koolist enda jaoks saanud oled?
No, kindlasti ma olen sõpru juurde saanud. Ma sattusin väga toredasse klassi, sellega mul vedas. Kindlasti ma olen ka inimesena arenenud. See ei tule otseselt ehk koolist, see tuleb vanusega. Mis veel? See ka, et üks positiivne asi on ka see, et tulen siia kooli, õpin eriala, aga kui ma otsustan kooli lõpus nt, et ma ei tahaks tööd teha sellel erialal, siis mulle jääb see ikkagi alati alles ja võin vabalt midagi muud ka teha. Ma tunnen, et ma olen rohkem nagu kunstnik kui ehitaja. Pigem maalin ja joonistan. Seetõttu ma mõtlesin ka restauraatori eriala peale.

Laura Mitman, III kursuse õpilane


Mida sa Tallinna Ehituskoolis õpid ja miks sa tulid seda õppima?
Oeh, raske küsimus. Õpin ehitusviimistlust. Ausalt, mul ei olnudki mingisugust otsest plaani. Ema ütles, et mine. Üks ema klassiõde õppis seda ja nüüd on nii edukas, et see oli justkui eeskujuks. 
Kui sa oled kolmas kursus ja kevadel lõpetad kooli, siis kuidas sa tagasi vaadates hindad oma õpikogemust?
Päris keeruline küsimus. Ma ei oleks kunagi uskunud, et minust üldse keegi selline saab. Et ehitaja. Minu kunagine plaan oli üldse see, et ma lõpetan üheksanda klassi ära ja lähen tööle. Aga siis ma tulin, jäin, olen ja lõpetan. See on kuidagi niimoodi läinud. Olen õnnelik, et olen nii palju uusi teadmisi saanud ja mul on juba ka töökoht ja ka rahaline sissetulek on päris hea. Ei kurda!


Mis sa edasi plaanid teha?
Ma lähen edasi ülikooli!


Mida sa ütleksid noorele, kes kaalub siia õppima tulemist?
Haridust on vaja! Ei piisa ainult üheksast klassist. Kui sa põhimõtteliselt orjatööd teha ei taha, mille eest ka vähe raha saad, siis tuleb omandada haridust ja nii ongi.
Eks paljud ei teagi peale põhikooli, mida nad teha tahavad, aga võib tulla kasvõi proovima ja siis saad selgemaks, mis võiks meeldida. Ma kunagi arvasin ka koguaeg, et haridust ei ole vaja, aga üle kivide ja kändude on see arvamus muutunud. 


Mida sa kokkuvõtteks siit koolist oled enda jaoks saanud?
Head suhted, uued inimesed, uued kogemused, uued väljakutsed. Enda arendamine ja arusaamine. Nagu ma ütlesin, ma ei oleks kunagi arvanud, et ma keegi selline saan olema. Olen uhke enda üle. Ema ütles ka, et kui paberid käes, siis ta on uhke mu üle. Ja lõpuaktusel olen ma printsess, kes võtab oma lõpupaberid vastu ja TEHTUD!

Autor: Katrin Haug