Tallinna Ehituskool 75

20.10.2022

Tallinna Ehituskool tähistab käesoleval aastal oma 75. tegutsemisaastat.

Teekond sinna on olnud värvikas ja mitmekülgne. Lõpetanud on lugematul hulgal toredaid inimesi ja nii mõnedki neist on professionaalsed ehitusvaldkonnas tegutsejad.

Tallinna Ehituskooli ajalugu saab alguse juba 1947. aastast, mil kooli tegevust alustati Harjumaal Laitses Eesti Raadio saatekeskuse ehitamisel.

Tallinna Ehituskool ei ole alati kandnud oma praegust nime. Esimesel üheksal aastal kutsuti seda hoopis „Vabriku-Tehasekooliks nr 17“. Järgnevatel aastatel muudeti kooli nime veel vähemalt viiel korral kuniks 1991. aastal sai nimeks Tallinna Ehituskool. Kusjuures Tallinna Ehituskool oli esimene kutsekool Eestis (1993. aastal), kus alustati ehitusalase täiendusõppega. Ka kooli missioon on tööturu nõuetele vastavate rahvusvaheliselt konkurentsivõimeliste oskustöötajate koolitamine.

Nagu eelnevalt mainitud, siis teekond on olnud värvikas ja mitmekülgne. Seda, et koolil on olnud aegade jooksul kokku seitse nime on küllalt rariteetne. Samamoodi harukordne on asjaolu, et ühel koolil on  75. aasta vältel 20 erinevat juhti, kellest kaks on kooli eesotsas olnud lausa mitmel korral.

Aastatel 2012. - 2014. renoveeriti Pärnu mnt koolihoone. Lammutati vanad töökojad, milleks olid harjutushall ja kahekordne nn hoovimaja ning ehitati asemel uus praktikahoone, kus käib ka praegu igapäevane vilgas tööelu.

See, et koolis õpetatakse selliseid valdkondi nagu ehitus, viimistlus, puidutöötlemine, restaureerimine, elekter ja maastikuehitus, on juba paljudele teada, vähem teada fakt on aga see, et aastaid õpetati koolis lisaks muule ka piimanduse eriala.

Mõned huvitavad ajaloolised asjaolud veel. Nimelt oli koolil kunagi ka täismõõdus staadion, mis kahjuks jäi ette Tammsaare tee pikenduse ehitamisele ja võeti ära. Seetõttu on meie kooli õpilased „sunnitud“ sportima hoopiski Järve metsas.

Huvitav asjaolu on ka see, et kooli kolmas korrus oli aastakümneid tagasi kasutusel ühiselamuna, mida praegu ruumipuudusel isegi ette ei kujutaks. Tänapäeval asub kooli ühiselamu eraldi majas Sõpruse puiesteel. Ja veel üks vahva fakt on see, et kooli hoovis kasvavad kased on istutatud sinna lõpetajate enda poolt.

Kuna väärikas sünnipäev tuleb mööda saata siiski sõprade seltsis, siis ootab Tallinna Ehituskooli pere kõiki vilistlasi 18. novembril k.a, algusega kell 18.00 koolimajja, et saada osa väikesest muusikalisest vahepealast ja kohtuda taaskord nelja tunni vältel vanade kursuse kaaslastega.

Kohapeal on võimalus koolimaja ekskursioonideks (kell 19.00 ja 20.00, mida viib läbi kooli arendusdirektor Tõnu Armulik), kuulata mõnusat muusikat, tutvuda kooli ajalooga meie raamatukogus ja teise korruse koridoris, jutustada vanade õpetajate ja sõpradega, teha meeleolukaid pilte ja jätta ka toredaid mälestusi külaliste raamatusse. Ära ei ole unustatud ka kehakinnitus, mida saab teha cateringi baariletil müüdavaga.

Toredaid arhiivi pilte võib näha meie raamatukogu lehelt:

https://www.ehituskool.ee/et/koolielu/raamatukogu/vanad-fotod-1947-1970

https://www.ehituskool.ee/et/koolielu/raamatukogu/vanad-fotod-1971-1990

https://www.ehituskool.ee/et/koolielu/raamatukogu/vanad-fotod-1991

Autor: Katrin Haug