Porolooni tehase külastus

06.10.2022

4. oktoobril väisasid pehme mööbli valmistaja kursuse 15 õpilast koos õpetaja Vesse Jämsaga sellist ettevõtet nagu Recticel.

Millega ettevõte tegeleb? Väga lihtne - porolooni valmistamisega nullist.

Tegelikult ei ole siin lihtsat mitte midagi. On puhas keemia ja puhas masintootmine lisaks suurele inimjõule, kes kogu protsessi juhtima peab.

Kas teadsite, et poroloon saab alguse naftast? Samamoodi, et poroloon on näiteks isolatsioonimaterjal kosmose süstikutes? Poroloon on suurepärane mürasummutamise materjal, samuti kõik autoistmed on tehtud poroloonist. Poroloonist on ka autopesu svammid, madratsid jpm.

Huvitav teave porolooni kohta on ka see, et ei ole olemas mitut ühesugust porolooni.

Esiteks sõltub porolooni tegemine väga paljudest tingimustest nagu nt ilmastikuolud, temperatuur, niiskus, valgus jne. Sellest tulenevalt ei saa mitte kunagi toota 100% täpselt ühesugust porolooni.

Samuti nagu ei saa toota ühesugust porolooni ei ole poroloonid alati ka nö liigiti ühesugused. Ka siin on oma spetsifikatsioonid. Nt poroloon tähisega T23145, kus tähed näitavad ära porolooni klassi, kas normaalne, kõrge vastupidavusega vms, kaks järgmist numbrit tähistavad porolooni materjalitihedust kuupmeeter kilogrammi kohta ja kolm viimast numbrit näitavad materjali tugevust ehk kui palju njuutoneid vastupanu osutab antud poroloon 40% surve all.

Huvitav asjaolu on ka see, et isegi ühe porolooni tüki sees ei pruugi porolooni parameetrid olla igalpool täpselt ühesugused.

Igaljuhul õppekäik oli õpilastele tohutult põnev, sest just see materjal on väga suureks õppekohaks kui tuleb valmistada üks tugitool või diivan.