Ettevõtlusnädala külalistest ja esinejatest

Üle Eesti toimuva ettevõtlusnädala raames külastas Tallinna Ehituskooli (TEK) Tööandjate Keskliidu juht Toomas Tamsar. Avatud loeng toimus TEK aulas 6. oktoobril. Toomas Tamsar jagas kogemusi oma esimesest edukast äritehingust ja õppetunnist, mida sellest ammutas. Tööandjate Keskliidu juht jutustas teda inspireerivast ettevõttest, mis tegeles plastiktaara tootmisega, tutvustas ettevõtte ülesehitust ja tööpõhimõtteid. Härra Tamsar rääkis ka enda äri arenemisest ja edenemisest läbi aegade, tuues näited edukuse skaala erinevatest otstest. Lõpetuseks tõi Toomas Tamsar näite uuringust, mille peategelasteks olid ahvid. Puuris oleval ahvil keelati banaani võtmast, peletati looma jaheda veejoaga. Puuri toodi ahve juurde. Esimene ahv keelas kõikidel uutel tulijatel banaani võtmast. Viimaks eemaldati esimene ahv puurist. Nii ei jäänud enam seda, kes oleks teadnud, millest keeld tuleneb. Kõigest olenemata käitumine ei muutunud. Tööandjate Keskliidu juht innustas noori tegevuste tagamaid alati uurima ning soovitas mõistlikkuse piires jääda endale kindlaks ja seista oma õiguste eest.

Ettevõtlusnädala raames olid karjäärimooduli tundi kutsutud ka külalislektorid Tarbijakaitseametist: tarbijahariduse peaspetsialist Anne-Mai Helemäe, tarbimiskeskkonna arendustalituse juhataja Ando Kiidron, EL tarbija nõustamiskeskuse juhataja Kristina Vaksmaa. TEK-i õpilastele tutvustati tarbija ja ettevõtja õigusi ning kohustusi, seda nii igapäevaste toimingute kui ka haruldasemate tehingute puhul. Tuli juttu sellest, kuidas toimida interneti ostude puhul, millele pöörata erilist tähelepanu, kuidas vältida näiteks asukohapõhist diskrimineerimist hinnas. Külalised rääkisid ka erinevate liiklemisvahendite ja ööbimispaikade broneerimisest ning sellest tulenevatest murekohtadest. Tarbijakaitseameti esindajad ärgitasid noori olema tähelepanelikud, uurima ja tundma õppima oma õigusi ja kohustusi. Anne-Mai, Ando ja Kristina jätsid kõlama noodi, et tulevikus, kui Tallinna Ehituskooli noored lähevad tööturule, kui TEK noortest saavad ettevõtjad, tootjad, teenusepakkujad, siis kehtivad ettevõtja kohustused ja õigused ka neile.

2016.10.06 TEK-il kylas Toomas Tamsar 3.JPG

2016.10.06 TEK-il kylas Toomas Tamsar 2.JPG