Tallinna Ehituskooli digiõpe Meiler Tunniplaan Tallinna Ehituskooli blogi Tallinna Ehituskool Instagrammis Tallinna Ehituskool Facebookis Tallinna Ehituskool Youtube's

Tallinna Ehituskooli V õpilaskonverentsist ja esinejatest

Tallinna Ehituskool
PRESSITEADE
29.01.2020

Tallinna Ehituskooli V õpilaskonverentsi peaesineja sotsiaalminister Tanel Kiik rääkis õppuritele tööhõive prognoosidest ja võimalustest õpitud erialal töötada

Reedel, 24. jaanuaril, toimus Tallinna Ehituskooli viies Õpilaskonverents, kus peateemadena räägiti tööturust ja ettevõtlusest, peaesinejaks oli sotsiaalminister Tanel Kiik. Konverentsil esinesid ka kooli vilistlased ja õpilased.

Konverentsi avas Tallinna Ehituskooli direktor Raivo Niidas. Seejärel sai sõna peaesineja sotsiaalminister Tanel Kiik: „Tallinna Ehituskooli kõik neli õppevaldkonda – puidutöötlus, ehitus, elekter, maastikuehitus – on valdkonnad, kus tööturu nõudlus on suurem kui pakkumine. Samal ajal on teada, et tegemist on valdkondadega, kus saab tööd nii Eestis kui välismaal.“ Minister rõhutas, et kindlasti ei kutsu ta kedagi välismaale tööle minema, sest meil Eestiski on töökäsi vaja, vaid viitas, et tegemist on elukutsetega, mis on suhteliselt universaalsed ning võimaldavad omandada soovi korral töökogemust ka välismaal.

OSKA tööjõu ja oskuste vajaduse uuringud kaardistavad erialad, mis on tööturul rohkem nõutud. „Ehituse valdkond on näitajaga miinus 9%, mis on teie, õpilaste, vaateväljast hea, see näitab tööjõu puudust turul. Ehituskooli õppevaldkondadest on nõudlus pakkumisest suurem ka energeetika ja puidutööstuse valdkonnas. Tööjõu puuduse tõttu otsivad tööandjad tööjõudu ka välismaalt. Ühtlasi hoitakse võimalikult kaua pensionieas töötajaid, mis on positiivne, kui inimene soovib ja jõuab tööd teha. Teisalt võib pikalt kestev tööjõupuudus majandusele ja ettevõtlusele mõjuda ka halvasti, kuna pärsib ettevõtete laienemisvõimalusi ja ekspordivõimekust. Teie vaates on väike miinus OSKA uuringutes hea, riigi seisukohalt on see probleem, sest siia valdkonda on vaja rohkem tööinimesi ja õppijaid,“ selgitas minister Kiik.

„Vaadates tööhõive prognoosi, saab öelda, et Eestil läheb üsna hästi. Tööhõive määr on kõrge ning töötuse oma rekordiliselt madal. Seejuures tuleb arvestada, et Eesti elanikkond vananeb. Meil ei sünni piisavalt inimesi, ehk eakate osakaal kasvab, noorte osakaal langeb. Kuigi pensioniealised panustavad tööturgu aina rohkem, jääb töökäsi aina vähemaks. Tööandja seisukohalt on hea, kui väärt töötajad kauem tööturul püsivad, aga see eeldab, et inimesel on tervist ja tahet,“ kõneles minister ettekandes.

Teemaks oli ka majandusprognoos, kus olukord on samuti hea. Võrdluseks tõi sotsiaalminister Tanel Kiik kriisiperioodi: „Kui vaadata trende, oleme elanud 10 aastat õnnelikul ajal, alates 2010. aastast on majandus kasvanud. Sellise pikkusega majanduskasvu perioodi ei ole Eesti ajaloos kuigi palju nähtud.“

Ühtlasi rääkis minister ettevõtlusvormidest, palkadest, elukestva õppe rollist ja tööle asumise võimalustest. Kõne kokkuvõttes tänas Tanel Kiik Tallinna Ehituskooli kutse eest, soovis palju jõudu eelkõige õpingutes: „Mida rohkem õpingute ajal panustate, seda pädevamad olete tulevikus, seda kergem on teil ka kvaliteetset töö- ja õppekohta edaspidi leida. Kui midagi teha, siis teha seda pühendumusega nii õppides kui tööturul. Edu teile õpingutes ja tööturul, kes tööturul juba on, ning ka neile, kes on sinna peagi astumas.“

Seejärel esines 1984. aasta vilistlane, ettevõtja Meelis Lao, kelle üheks võtmesõnumiks noortele oli see, et tuleb leida enda tugev „mina“ ja seda järgida. Tähtis on meeles pidada, et igaüks langetab otsused ise ja vastavalt ise vastutab enda otsuste eest.

Järgmine esineja oli 1997. aasta vilistlane, Tallinna Linnavaraameti ehitusosakonna projektijuht Sven Mäe. Sven Mäe rääkis nii enda valikutest kui valikute tegemisest laiemalt. Sven märkis, et situatsioon, milles igaüks parasjagu on, on minevikus tehtud otsuste summa. Oluline on seada endale eesmärgid ja võtta tagasilööke õppetundidena, kogemusena, millest õppida.

Konverentsi esimese osa lõpetas vilistlane aastast 2013, objektijuht ja TTÜ magistriõppe üliõpilane Hermo Poolmaa. Hermo tutvustas oma käekäiku ja toonitas teoreetilise õppe olulisust praktilise kõrval.

Konverentsi teises osas tutvustasid Tallinna Ehituskoolis õpilased enda loodud ehitusinfoäpi EFO paberprototüüpi, millega pälvisid HITSA konverentsil „Võrgustik võrgutab“ võidukoha. Mainimist väärt on ka asjaolu, et võistlejad ehituskoolist olid ühtlasi ka ainsad kutsekoolide esindajad. Projekti eestvedajad olid õpilased Maris Abilon, Age Rand, Dona-Ly Sinimeri, Kert Vainula ja õpetaja Palmi Lahe.

Välispraktika kogemustest Itaalias rääkisid ehituskooli õpilased Eelika Sinisalu ja Merin Haasma.

Maailma kutsemeistrivõistlustest WorldSkills 2019 Kaasanis rääkisid kooli esindanud õpilased, nüüdseks vilistlased Katrin Ansper, Markus Hanson. Sõna oli ka võistlejate juhendajatel, ehituskooli erialaõpetajatel, kes on ühtlasi ka rahvusvahelised eksperdid – Terje Jaksen ja Meeta Heinaste.

Konverentsi lõpuosas tegid valdkonnajuhid kokkuvõtte koolisisestest kutsemeistrivõistlustest KelluSkills 2020. Võistluste võitjad on need, kes lähevad võistlema ülevabariigilistele kutsemeistrivõistlustele – Oskuste Festivalile „Noor Meister“. KelluSkills 2020 tulemustest saab rohkem lugeda siit.

Konverentsi peakorraldaja, Tallinna Ehituskooli üldainete juhtõpetaja, Juta Elbing-Nõlvak tänas kõiki esinejaid ja osalejaid, sündmust modereeris arendusdirektor Tõnu Armulik.

Pilte konverentsilt saab vaadata siit.

Kutset konverentsile ja kava saab vaadata siit.

Liisi Tomingas
Kommunikatsioonijuht