Tallinna Ehituskooli lõpukursuse mööblirestauraatorid külastasid juuni alguses Ermitaaži kolleege Peterburis.

Meie mööblirestauraatorite kursuslastest on kahe aasta jooksul saanud mõnus sõpruskond. Seob meid huvi vana mööbli, selle restaureerimise, erinevate tehniliste võtete ning lahenduste vastu. Ja lisaks muidugi huvi kõige kultuurse vastu. Oma ala tõeliste fanaatikutena otsustasime „koolilõpuekskursiooniks“ korraldada erialase reisi mõnda põnevasse restaureerimispaika. Kuna Lõuna-Euroopas on paljud käinud praktika raames, otsisime mõnda põnevamat, samas meile mööblimoe ja –traditsioonide poolest lähedast paika. Ja kõige sobilikum tunduski Peterburg.

Ennekõike soovisime külastada Ermitaaži mööblirestaureerimise töökodasid. Pärast bürokraatiarägastiku läbimist, mõningast kirjavahetust ja arvukaid telefonikõnesid saimegi loa külastada Ermitaaži Staraja Derevnja Restaureerimiskeskust, kus Mööbli teadusliku restaureerimise laboratooriumi juhataja hr. Vladimir Gradov viis meid kurssi mööbli restaureerimise kohalike saladustega. Lisaks mööblile restaureeritakse selles töökojas ka elevandiluust esemeid, eriti väärtuslikke uksi, tõldasid, ehtekarpe, erinevaid tarbeesemeid jne. Tal endal oli parasjagu ühe tööna käsil Peeter I valmistatud elevandiluust laelühtri restaureerimine. Kuna elevandiluud ei tohi enam kasutada, tuleb puuduvad detailid asendada mammutivõha materjaliga, saime ka ise käes hoida ühte laborisse restaureerijatele materjaliks toodud mammutivõhka. Meile demonstreeriti ka teisi haruldasi materjale, mida restauraatorid oma töös vajavad.

Laboris on igal restauraatoril on oma töökoht ja omad käsitööriistad. Juhataja asub eraldi ruumis, õigemini võiks selle kohta öelda „hallis“, ülejäänud töötajad koos ühes suures ruumis. Juhataja kasutuses olevas ruumis pani meid lisaks tööriistadele, materjalidele ja restaureeritavatele esemetele imestama kaunite toataimede rohkus. Selgus, et taimedel ongi seal ennekõike puhtesteetiline otstarve. Kuid iga taim, mis restaureerimistöökotta jõuab, läbib eelneva põhjaliku „ekspertiisi“ – kui on kasvõi kahtlus, et taimel võib leiduda taimekahjustajaid või haigusi, mis võivad kahjustada ka restaureeritavaid esemeid, siis sellist taime töökotta ei tooda.  Restauraatorite masinaruum asus tööruumidest täiesti eraldi, masinaruumis tekkiv saepuru pressitakse kohapeal küttegraanuliteks, seega toimib jäätmevaba puidukasutus, nii nagu ka Tallinna Ehituskoolis. Vajaminevaid käsitööriistu valmistavad labori töötajad vahel ka ise, näiteks tegi üks neist sellise höövli.

re2.jpg

pic3.jpg