Tallinna Ehituskooli III kursuse õpilased trotsisid külma riigikaitse laagris

05.–07.01.2016 toimus järjekordne riigikaitselaager Tallinna Ehituskooli kolmanda kursuse õpilastele. Laagri korraldamine oli Meelis Vilippuse ja Tarmo Laabani õlul. Korraldamise juures olid abiks 1. jalaväebrigaadi tagalapataljoni kaitseväelased ja ajateenijatest allohvitserid. Laagri ette valmistamise ajal tuli ilmateenistuselt teade, et tegu saab olema erakordselt külma ilmaga. Kui kooli direktor õpilased koolihoovis teele saatis, õpilastele tehtud varustuse kontrollis selgus, et vaatamata antud juhistele oli mõni tulnud liiga õhukeste jalanõudega või ebapiisavate riietega. Arvestades ees ootavat külma ilma püüti parimal viisil puudused kompenseerida.

Tapa garnisoni jõudes, ootas riigikaitselaagrist osavõtjaid ees n-ltn Harvy Ivask – laagri läbiviija. N-ltn Ivask pidas laagrit tutvustava loengu ja jagas näpunäited talvistes oludes edukaks hakkama saamiseks. Peale sooja sööklat ja sõduri kosutavat lõunasööki ootas ees külm talveilm metsasalus. Esimese asjana jaguneti jagudesse ja igale jaole määrati ajateenijast allohvitser. Allohvitseri ülesanne oli jagada oma kogemusi ajateenistusest ja õpetada oma jao liikmeid kogu laagri vältel militaarteadmiste vallas. Järgnevalt tuli enne päikeseloojangut telgid püsti saada. Maapind oli väga külmunud ja meesteks sirguvad noored said näidata oma väge vaiade maasse raiumisel. Telgid kerkisid kiirelt, kuid telki tule tegemiseni läks veel aega. Esmalt oli vaja paika panna laagri julgestus, õppida välitingimustes oma hügieeni eest hoolt kandma ning mõista, mis on ahjuvalve. Ahjuvalve on tegevus, kus jälgitakse, et telgi kütmise käigus telk või varustus põlema ei süttiks. Peagi oli kohal ka esimene õhtusöök, mis kiirelt õpilaste poolt välja jagati ja trotsides külma keredesse aeti. Näha oli, et enamik õpilastest oli täis entusiasmi ja pealehakkamist ning ootas juba uue päeva algust.

Esimene öö oli katsumuste rohke. Telgi kütmise oskused tulid kätte öösel, kui keset und avastati end külmetamas. Seepeale tuli telgi kütmisega nullist alustada. Sel öö õpiti ka magamiseks riietuma – öö oli nii mõnelegi külm ja rahutu. Kell kuus hommikul alustati päeva virgutusvõimlemisega. Kuigi külma oli alla –20 kraadi, trotsisid õpilased ilma vapralt ning osalesid väljaõppes aktiivselt. Et mitte külmetada tuli end alati liikumises hoida ja kõigest aktiivselt osa võtta. Nupukamad selliselt ka käitusid, laisemad pidid külma taluma.

Olulisema asjana õpiti tundma automaati Galil AR, ohutustehnikat ja laskeasendeid. Pealelõunal toimus gruppides laskmine. Paralleelselt õpetasid ajateenijad meditsiini ja üksikvõitleja liikumisviise. Lasketulemused olid õpilastel seinast seina. Viidi läbi lamades laskeasendist laskmine 50 m peale. Igaüks sai sooritada 10 lasku. Oluline oli eelkõige märklehele pihta saada, aga kui tabamused olid kenasti gruppi koondatud, siis oli ülesanne täidetud üle ootuste hästi.    Enne magama minekut korraldasid ajateenijatest jaoülemad jagude vahelise orienteerumisvõistluse. Võistlus tõi välja tõelise võitlusvaimu ja toimus halastamatu jooks võidukarikale. Tulemused olid vägagi tasavägised.

Teine öö möödus juba rahulikumalt kuigi külmakraade oli esimese ööga võrreldes veelgi rohkem. Samas esimesed õppetunnid olid juba käes ja ekstreemsetes oludes õpib inimene kiiresti. Tegu on ikkagi ellujäämise ja elementaarsete vajaduste tagamisega. Viimasel päeval toimus laagri kokkupanek, varustuse tagastamine ja kojusõit. Et järgmisel õppeaastal oleks laager veelgi edukam, andsid TEK-i õpilased laagri läbiviijatele ja ajateenijatele omapoolset tagasisidet. Oma hinnangutes jäid õpilased laagriga väga rahule – kuigi ilm oleks võinud rohkem soosida. Tallinna Ehituskooli õpilased hindasid väga kõrgelt ajateenijatest jaoülemate motivatsiooni, teotahet ja ettevalmistust, mille on nad oma senise 6-kuulise ajateenistuse jooksul saanud. Õpilased mainisid, et oleksid oodanud ka öiseid häireid – järgmisel korral saab lisatud seegi tegevus. Laagri läbiviijad: riigikaitse kursuse õpetaja Meelis Vilippus ja Tallinna Ehituskooli vastutav esindaja Tarmo Laaban tunnustasid õpilasi nende väga positiivse suhtumise ja kõrge moraali eest kogu laagri jooksul.

riigikaitse-laager_MG_5743c.JPG

riigikaitse-laager_MG_5774c.JPG

riigikaitse-laager_MG_5892c.JPG

riigikaitse-laager_MG_5992c.JPG